Dumny Kot*PL, hodowla kotów Norweskich Leśnych i Rosyjskich Niebieskich

 

Koty Rosyjskie Niebieskie

  Kot Rosyjski niebieski, to lojalny oddany pieszczoch w niebieskim kolorze o podwójnym pluszowym futrze, nie hałaśliwy i łatwy w utrzymaniu nawet w niewielkim mieszkaniu.  

  Najbliżsi przodkowie kotów Rosyjskich niebieskich pochodzą z Rosji z okolic Archangileska nad Morzem Białym, jednak sama rasa została wyhodowana w Anglii, gdzie w zasadzie tylko dokonano drobnych zabiegów w ulepszeniu ich proporcji ciała. Jako jedna z nielicznych ras jest rasą naturalną. Ostre warunki klimatyczne i izolacja od innych euro-azjatyckich kotow doprowadziły do wyselekcjonowania zwierząt o pięknym podwójnym futrze w kolorze niebieskim srebrzącym się (co zawdzięczają milimetrowej długości odbarwionym końcówkom włosa). Koty te robiły bardzo dużą karierę na dworze Carskim. Car Mikołaj miał koteczkę Rosyjską Niebieską, której jak wieści niosą powierzał największe państwowe tajemnice. Ze względu na niespotykaną dystynkcję i lojalność tych kotów, zabierano je w dalekie podróże na statkach handlowych i tak około 1800 roku marynarze przywieźli do Anglii, większą ilość tych kotów, gdzie zdobywały dużą popularność. Początkowo nazywano je rasą rosyjską, koty z "Archangielska" czy poprostu "niebieskie". Po wojnie rasa ta była już na wymarciu dlatego w Szwecji powstał program odnowy kotów rosyjskich niebieskich. W roku 1960 urodził sie pierwszy odnowiony i udokumentowany miot. W kolejnych latach zamieszkiwały domy w Europie Azji i Ameryce, wszędzie zdobywają bardzo dużą popularność. Są mieszkańcami wileu pałaców monarszych, dwie kotki zamieszkują prywatne apartamenty Papieskie w Watykanie.

  Prawdą jest, że tam gdzie jest kot Rosyjski Niebieski tam mieszka szczęście i nie sam wygląd jest najważniejszy, ale również ich wyjątkowy charakter. To zadziwiające połączenie spokojnego domowego śpiocha z szybkim sprytnym i pełnym energii subtelnym pieszczochem.

  Koty rosyjskie są kotami aktywnymi, lubią biegać i bawić się. Nie niszczą mebli – pod warunkiem, że posiadamy drapak. Czują się dość swobodnie w towarzystwie innych kotów.

  Kocięta zazwyczaj są niezwykle ciekawe najbliższego otoczenia. Wyglądają jak małe niebieskie pluszowe misie z oczkami błyszczącymi ciemnym blękitem. Ich spojrzenie mówi wszystko o zawadiackim charakterze.

  Bardzo przywiązują się do swojego opiekuna i pomagają mu jak tylko mogą w sprawach domowych. Spacerują sobie po domu lecz nawet gdy mają możliwość, prześlizgnięcia się do ogrodu to niechętnie z tego korzystają. Stronią od hałasu i obcych ludzi, a dom imprezowy to dla nich bardzo złe miejsce. Są spokojne i ciche ale rozmowne. 

  Koty rosyjskie niebieskie to wspaniali towarzysze dla ludzi ceniących sobie ciszę i spokojne życie, to czuli obserwatorzy małych dzieci, a ich kompletny brak agresji zachwyca każdą matkę.

  Te koty to szczęście w kolorze nieba!

 

« wstecz

Copyright 2010 © Dumny Kot*PL - koty Norweskie Leśne i Rosyjskie Niebieskie.     Projekt i wykonanie: aviokdesign